Corocznie 7 kwietnia w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Jego celem jest zwrócenie uwagi na najbardziej istotne problemy w obszarze zdrowia publicznego na świecie.
Tegorocznym hasłem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia jest „Moje zdrowie, moje prawo”.
Rada WHO ds. Ekonomiki Zdrowia dla Wszystkich ustaliła, że co najmniej 140 krajów uznaje w swoich konstytucjach zdrowie za prawo człowieka. Jednak nie wszystkie kraje wdrażają w praktyce przepisy zapewniające swoim obywatelom prawo dostępu do usług zdrowotnych. W 2021 r. co najmniej 4,5 miliarda ludzi – ponad połowa światowej populacji – nie było w pełni objętych podstawowymi usługami zdrowotnymi.
Tegoroczny temat ma zwrócić uwagę na prawa każdego do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości mieszkań, godnych warunków pracy i środowiska oraz wolności od dyskryminacji.
Korzystajmy zatem ze swojego prawa do zdrowia , pamiętając jednocześnie , że sami w największym stopniu wpływamy na nasze zdrowie. Dbanie o zdrowie to złożony i ciągły proces. Aktywność fizyczna, sposób odżywiania, nawodnienie organizmu, umiejętność radzenia sobie ze stresem – wszystko to wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Profilaktyka zdrowotna to także regularne badania profilaktyczne, które dostarczą informacji o stanie naszego organizmu i niejednokrotnie pozwolą na wczesne wykrycie choroby i szansę na skuteczne jej wyleczenie.
Źródło: