Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej

tel: 86 215 69 49
e-mail: zpozsekretariat@zpozlomza.pl

ul. Szosa Zambrowska 1/27,
18 – 400 Łomża

Aktualności:

Światowy Dzień Zdrowia

Corocznie 7 kwietnia w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Jego celem jest zwrócenie uwagi na najbardziej istotne problemy w obszarze zdrowia publicznego na świecie.

Tegorocznym hasłem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia jest „Moje zdrowie, moje prawo”.

Rada WHO ds. Ekonomiki Zdrowia dla Wszystkich ustaliła, że ​​co najmniej 140 krajów uznaje  w swoich konstytucjach zdrowie za prawo człowieka. Jednak nie wszystkie kraje  wdrażają w praktyce przepisy zapewniające swoim obywatelom prawo dostępu do usług zdrowotnych. W 2021 r. co najmniej 4,5 miliarda ludzi – ponad połowa światowej populacji – nie było w pełni objętych podstawowymi usługami zdrowotnymi.

Tegoroczny temat ma zwrócić uwagę na  prawa każdego  do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości mieszkań, godnych warunków pracy i środowiska oraz wolności od dyskryminacji.

Korzystajmy zatem ze swojego prawa do zdrowia , pamiętając jednocześnie , że sami w największym stopniu wpływamy na nasze zdrowie. Dbanie o zdrowie to złożony i ciągły  proces. Aktywność fizyczna, sposób odżywiania, nawodnienie organizmu, umiejętność radzenia sobie ze stresem –  wszystko to wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Profilaktyka zdrowotna to także regularne badania profilaktyczne, które dostarczą informacji o stanie naszego organizmu i niejednokrotnie  pozwolą na  wczesne wykrycie choroby i szansę na skuteczne jej wyleczenie.

Źródło:

https://www.who.int/news-room/events/detail/2024/04/07/default-calendar/world-health-day-2024-my-health-my-right

https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/swiatowy-dzien-zdrowia-sroda-z-profilaktyka-w-ow-nfz,655.html

Skip to content