Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej

tel: 86 215 69 49
e-mail: zpozsekretariat@zpozlomza.pl

ul. Szosa Zambrowska 1/27,
18 – 400 Łomża

Aktualności:

Europejski Dzień Mózgu.

18 marca obchodzimy Europejski Dzień Mózgu.

Ludzki mózg to centrum dowodzenia  organizmu – sprawuje kontrolę nad wszystkimi narządami            i steruje  procesami fizjologicznymi , pozwala na odbieranie, przetwarzanie i generowanie bodźców – odpowiada za zdolności   umysłowo-poznawcze, jak świadomość, inteligencja, pamięć, podejmowanie decyzji. Mózg jest organem o bardzo skomplikowanym działaniu , a współczesna nauka nadal nie odkryła jeszcze wszystkich jego tajemnic.

Co możemy zrobić aby zadbać o zdrowie swojego mózgu?

Na zachowanie jak najdłużej  sprawności mózgu  wpływa  między innymi prowadzony przez nas styl życia, dlatego warto zadbać o:

 • stymulację intelektualną – nauka nowych umiejętności np.  nauka języków obcych, krzyżówki, gry logiczne , trening uważności, układanie puzli,  itp.;
 • aktywność fizyczną –   poprawia krążenie krwi w organizmie, pozwala na lepsze ukrwienie a co za tym idzie dotlenienie wszystkich tkanek i narządów organizmu, także mózgu, do mózgu dostarczane są substancje odżywcze i tlen co poprawia aktywność mózgową, wpływając tym samym na poprawę koncentracji  i kreatywności. 
 • właściwą dietę – mózg zużywa ogromne ilości energii, dlatego tak ważne jest dostarczenie odpowiednich składników żywności  w tym białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin, składników mineralnych i innych substancji odżywczych. W diecie dla mózgu nie powinno zabraknąć kwasów omega-3, które są niezbędne już w okresie prenatalnym, gdyż zapewniają prawidłowy rozwój i budowę struktur mózgu u dziecka – znajdziemy je w olejach roślinnych, orzechach, pestkach i tłustych rybach. Z kolei warzywa i owoce są źródłem witamin i składników mineralnych oraz substancji wykazujących działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające – zwłaszcza zalecane są warzywa zielono-liściaste i owoce jagodowe . Niekorzystnie na mózg działa natomiast dieta obfitująca w cukier i tłuszcze trans.
 • sen – odpowiednia długość i jakość snu zapewnia regenerację organizmu, podczas snu usuwane są z mózgu toksyny, które gromadzą się w czasie codziennego funkcjonowania, a  które są odpowiedzialne za rozwój procesów neurodegradacyjnych.

Niekorzystny wpływ na pracę mózgu mogą wywierać następujące czynniki: 

 • zaburzenia snu – niedostateczna jego ilość lub zła jakość; 
 • złe nawyki żywieniowe;
 • stosowanie używek – w tym alkoholu, nikotyny, narkotyków, nadużywanie leków; 
 • brak treningu umysłowego; 
 • przewlekły stres; 
 • ograniczona aktywność fizyczna; 
 • nadmiar bodźców (wykonywanie wielu czynności, spędzanie czasu przed ekranem telewizora, komputera, telefonu, nadmierny hałas). 
Skip to content