18 marca obchodzimy Europejski Dzień Mózgu.
Ludzki mózg to centrum dowodzenia organizmu – sprawuje kontrolę nad wszystkimi narządami i steruje procesami fizjologicznymi , pozwala na odbieranie, przetwarzanie i generowanie bodźców – odpowiada za zdolności umysłowo-poznawcze, jak świadomość, inteligencja, pamięć, podejmowanie decyzji. Mózg jest organem o bardzo skomplikowanym działaniu , a współczesna nauka nadal nie odkryła jeszcze wszystkich jego tajemnic.
Co możemy zrobić aby zadbać o zdrowie swojego mózgu?
Na zachowanie jak najdłużej sprawności mózgu wpływa między innymi prowadzony przez nas styl życia, dlatego warto zadbać o:
- stymulację intelektualną – nauka nowych umiejętności np. nauka języków obcych, krzyżówki, gry logiczne , trening uważności, układanie puzli, itp.;
- aktywność fizyczną – poprawia krążenie krwi w organizmie, pozwala na lepsze ukrwienie a co za tym idzie dotlenienie wszystkich tkanek i narządów organizmu, także mózgu, do mózgu dostarczane są substancje odżywcze i tlen co poprawia aktywność mózgową, wpływając tym samym na poprawę koncentracji i kreatywności.
- właściwą dietę – mózg zużywa ogromne ilości energii, dlatego tak ważne jest dostarczenie odpowiednich składników żywności w tym białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin, składników mineralnych i innych substancji odżywczych. W diecie dla mózgu nie powinno zabraknąć kwasów omega-3, które są niezbędne już w okresie prenatalnym, gdyż zapewniają prawidłowy rozwój i budowę struktur mózgu u dziecka – znajdziemy je w olejach roślinnych, orzechach, pestkach i tłustych rybach. Z kolei warzywa i owoce są źródłem witamin i składników mineralnych oraz substancji wykazujących działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające – zwłaszcza zalecane są warzywa zielono-liściaste i owoce jagodowe . Niekorzystnie na mózg działa natomiast dieta obfitująca w cukier i tłuszcze trans.
- sen – odpowiednia długość i jakość snu zapewnia regenerację organizmu, podczas snu usuwane są z mózgu toksyny, które gromadzą się w czasie codziennego funkcjonowania, a które są odpowiedzialne za rozwój procesów neurodegradacyjnych.
Niekorzystny wpływ na pracę mózgu mogą wywierać następujące czynniki:
- zaburzenia snu – niedostateczna jego ilość lub zła jakość;
- złe nawyki żywieniowe;
- stosowanie używek – w tym alkoholu, nikotyny, narkotyków, nadużywanie leków;
- brak treningu umysłowego;
- przewlekły stres;
- ograniczona aktywność fizyczna;
- nadmiar bodźców (wykonywanie wielu czynności, spędzanie czasu przed ekranem telewizora, komputera, telefonu, nadmierny hałas).